پذیرش تحصیلی چین

اکثر مردم چین را به عنوان یکی از قطب‌های مهم اقتصادی در دنیا می‌شناسند. درست است که چین از نظر اقتصادی دومین کشوری است که در این جایگاه قرار گرفته، اما از لحاظ تحصیلی نیز حرف‌هایی برای گفتن دارد. به عبارتی سیستم آموزشی چین با وجود کیفیت و روش جدیدی که دارد، در کنار هزینه‌های معقول آن باعث شده تا سالانه محصلان زیادی به منظور تحصیل در این کشور اقدام نمایند. از این رو اگر شما هم به فکر مهاجرت و تحصیل در چین هستید، در ادامه همراه ما باشید تا با مزایا، شرایط و سایر مسائل مربوط به پذیرش تحصیلی چین اطلاعاتی بدست آورید.

آشنایی با شرایط پذیرش تحصیلی چین در مقطع کارشناسی

مدت زمان برآوردی برای تحصیل در مقطع کارشناسی چین 4 سال بوده و برای شروع و به اتمام رساندن آن باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. به همین خاطر در کنار ارائه مدارکی مثل مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم باید مدرک آیلتس خود را نیز ارائه دهید تا ثابت کنید به این زبان تسلط داشته و واجد شرایط اولیه برای تحصیل در این کشور هستید.

نکته ای که در خصوص تحصیل در چین باید در نظر بگیرید این است که بهترین زمان برای اقدام جهت مهاجرت تا سن زیر 25 سال می‌باشد. زیرا هرچقدر سنتان کمتر باشد، شانس بیشتری برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی خواهید داشت.

در رابطه با هزینه‌های مربوط به تحصیل نیز باید بگوییم که بسته به رشته و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید، هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. اما بطور کلی چین جزو کشورهای ارزان برای تحصیل و زندگی بشمار می‌رود.

آشنایی با شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین

پس از اخذ مدرک کارشناسی حدود 2 تا 3 سال را باید به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد چین اختصاص دهید. برای تحصیل در این مقطع می‌توانید بین دو زبان انگلیسی و چینی یکی را انتخاب کنید. چنانچه مایل به تحصیل به زبان انگلیسی باشید، باید حداقل نمرات قبولی 6 و 90 را به ترتیب برای آزمون‌های آیلتس و تافل کسب نمایید. همچنین برای تحصیل به زبان چینی نیز باید موفق به کسب نمره‌ای بین 4 الی 6 در آزمون استاندارد بین المللی HSK که نشان دهنده سطح مهارت شما در این زبان است، شوید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی در این مقطع ارائه مدارک مربوطه، ریز نمرات و معدل دیپلم و مقطع کارشناسی خواهد بود.

اگرچه که چین به قدرت در اقتصاد مشهور است، اما در زمینه آموزشی نیز جزو بهترین‌ها می‌باشد. وجود دانشگاه‌های معتبر و هزینه‌های ارزان زندگی در چین باعث شده تا دانشجویان بسیاری خواهان تحصیل در این کشور باشند.

همچنین بد نیست بدانید که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین با توجه به رشته‌ای انتخاب می‌کنید، به دو صورت انجام می‌شود:

 • آموزش محور
 • پژوهش محور

آشنایی با تحصیل در مقطع دکترا در چین

مدت زمان لازم برای تحصیل در مقطع دکترا نیز همانند کارشناسی ارشد حدود 3 الی 4 سال خواهد بود. توجه داشته باشید که برای تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی باید سطح مهارتتان B2 باشد. علاوه بر ارائه مدرک زبان در سطح قابل قبول به مدارک دیگری از جمله مدرک کارشناسی ارشد و همچنین توصیه نامه احتیاج خواهید داشت.

مقطع دکترا به دو دوره کلی تقسیم می‌شود. در اولین دوره شما باید واحدهای انتخابی خود را به خوبی پشت سر بگذارید و در دوره دوم نیز تمام وقت و انرژیتان را صرف پایان نامه نمایید.

دانشگاه‌های معتبر در چین

از جمله دانشگاه‌های برتر چین که در سطح جهان شناخته شده هستند و هرساله متقاضیان بین المللی زیادی جهت تحصیل در آنها اقدام می‌کنند، می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه پکینگ واقع در پکن
 • دانشگاه چینهوا واقع در پکن
 • دانشگاه فودان واقع در شانگهای
 • دانشگاه ژجیانگ واقع در‌هانگژو
 • دانشگاه علوم و تکنولوژی چین واقع در هفئی
 • دانشگاه نانجینگ واقع در نانجینگ
 • دانشگاه تکنولوژی هاربین واقع در گوانگجو
 • دانشگاه سان یات سن واقع در هاربین

آشنایی با مزایای تحصیل در چین

قبل از کسب اطلاعات در رابطه با شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در چین بهتر است که با برخی از مزایای تحصیل در این کشور آشنا شوید. از جمله مهمترین مزایای تحصیل در چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل در چین

هزینه‌های مربوط به زندگی آن هم در کشوری غریب معمولا اولین مسئله‌ای است که می‌تواند ذهن هر مهاجری را به خود مشغول کند. مخصوصا اگر قرار باشد به تنهایی مهاجرت کنید، علاوه بر هزینه‌های مربوط به تحصیل به سایر هزینه‌های جانبی نظیر خورد و خوراک، اقامت، اجاره خانه و… نیز فکر خواهید کرد. به همین خاطر مقرون به صرفه بودن هزینه‌های زندگی در چین یکی از مهمترین مزایای مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. به بیان واضح‌تر شما با زندگی و تحصیل در چین نسبت به کشورهای غربی هزینه‌های به مراتب کمتری را متقبل خواهید شد. به عنوان مثال چنانچه قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی را داشته باشید، هزینه‌های مربوط به آن در چین چیزی حدود 70% کمتر از هزینه‌های تحصیل همان رشته در کشوری همچون آمریکا خواهد بود.

 1. اعتبار مدرک تحصیلی چین

از آنجایی که برخی از متقاضیان تحصیل در چین خواهان بازگشت به کشور خود پس از اتمام دوره تحصیلی هستند، ممکن است برایشان سوال پیش بیاید که آیا مدرکشان در ایران از اعتبار کافی برخوردار خواهد بود یا خیر؟ در راستای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله خوشبختانه مدارک فارغ التحصیلی از چین مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران بوده و می‌توانید با خیال راحت پس از اخذ مدرک تحصیلی در زمان مناسب به کشور خود بازگردید.

 1. امکان تحصیل به زبان انگلیسی

یکی دیگر از دلایلی که تحصیل در دانشگاه‌های چین را برای دانشجویان بین المللی آسان می‌کند، این است که شما برای تحصیل در این کشور نیازی به ارائه مدرک زبان چینی نخواهید داشت. چون در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر شانگهای امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود داشته و به همین خاطر لازم نیست وقت خود را صرف یادگیری زبان چینی کنید. البته لازم به ذکر است که برای رشته‌های پزشکی درست زمانی که به مرحله کارآموزی می‌رسید، باید به زبان چینی تسلط داشته باشید تا بتوانید با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید. اما تحصیلات اولیه را می‌توانید به زبان انگلیسی بگذرانید.

 1. تحصیل در برترین دانشگاه‌ها

موسسه QS اعلام کرده که بسیاری از دانشگاه‌های چین از نظر کیفیت دارای رتبه‌ای زیر 300 بوده و به همین خاطر در رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان خوش می‌درخشد.

 1. امکان اشتغال به کار در چین

هدف برخی از مهاجران تحصیلی اشتغال به کار در کشورهای خارجی است. از آنجایی که چین یکی از قوی‌ترین قطب‌های اقتصادی در جهان شناخته می‌شود، شما خیلی راحت با تحصیل در رشته مدیریت راهبردی کسب و کار (MBA) می‌توانید اطلاعات کاربردی و مهمی‌ را در رابطه با فعالیت در زمینه‌های تجاری بدست آورده و با استفاده از همان در چین مشغول به کار شوید. بدون شک کسب درآمد در کنار تحصیل آن هم در کشوری با هزینه‌های ارزان شرایط زندگی را برایتان بهتر کرده و آینده‌تان را متحول می‌کند.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های چین

برای آنکه موفق به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور شوید، قبل از هر چیز ابتدا باید قادر به اخذ نامه پذیرش تحصیلی باشید. برای این کار لازم است که مدارک مورد نیاز را برای دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، ارسال کرده و منتظر انجام بررسی‌های لازم از جانب آنها باشید. چنانچه شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه مذکور را داشته باشید، نامه‌ای تحت عنوان پذیرش تحصیلی دریافت خواهید کرد. سپس به همراه نامه پذیرش و سایر مدارک لازم به سفارت چین رفته و اقدامات لازم را جهت اخذ ویزای تحصیلی انجام دهید.

از کارشناسان تهران مشاور برای درست و راحت پیش رفتن کارهای پذیرش تحصیلیتان کمک بگیرید.

ویزای تحصیلی چین

برای گرفتن ویزای تحصیلی چین لازم است بدانید که چین دارای دو نوع ویزای تحصیلی برای متقاضیان می‌باشد که تحت عنوان‌های X1 و X2 شناخته می‌شوند. این دو نوع ویزا تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که به دنبال آن شرایط خاصی را برای فرد به وجود می‌آورند. مثلا اگر قصد دارید برای مدتی بیشتر از 6 ماه جهت تحصیل در چین بمانید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی نوع اول (X1) اقدام نمایید. این نوع ویزا به مدت 5 سال اعتبار داشته و شخص طی 30 روز پس از ورود به چین باید در یک دفتر امنیت محلی ثبت نام نماید تا اجازه لازم برای اقامت موقت او صادر گردد.

ویزای نوع دوم (X2) نیز برای دانشجویانی که برای کمتر از 6 ماه قصد تحصیل دارند، صادر می‌شود. این ویزا تک ورودی بوده و تا یک ماه قبل از به پایان رسیدن مدت زمان اعتباری که دارد، می‌توان جهت تمدید مجدد آن اقدامات لازم را انجام داد. در نظر داشته باشید که از این نوع ویزا نمی‌توان برای مقاصد تحصیلی طولانی مدت استفاده کرد. بنابراین حین درخواست ویزا باید با توجه به اهدافی که در آینده دارید بهترین نوع ویزا را بسته به شرایطتان انتخاب نمایید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی چین

 • حداقل دو قطعه عکس 4*3
 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه اصل و کپی گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • ارائه گواهی تایید سلامت
 • ارائه عدم سوء پیشینه
 • ارائه اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاه

پذیرش تحصیلی چین با تهران مشاور

بدون شک برای انجام اقدامات مهمی همچون مهاجرت تحصیلی باید از افراد متخصصی که در این زمینه اطلاعات جامع و به‌روزی دارند، کمک بگیرید. به همین خاطر پیشنهاد می‌دهیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پذیرش تحصیلی چین با کارشناسان تهران مشاور مشورت نمایید. مشورت با کارشناسان این مجموعه به شما کمک می‌کند تا پاسخ تمامی سوالاتتان را پیدا کرده و کارهای مهاجرتتان نیز بدون مشکل در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سرانجام برسد.